Projectile Point
97-563-1511
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1511 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Brass |
| Description | Brass; triangular "presumably European brass, found outside of Rock Retreat". Am.Philos.Soc.Trans.1881 Plate (8)6, fig.35 |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1511 - Old Museum Number | 5880 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


