Knife
97-563-10041
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Haldeman's Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10041 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Haldeman's Island |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert (uncertain) |
| Description | Brownish-gray; elongated blade; corner-notched; one corner broken; smoothed base. |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10041 - Old Museum Number | 27460 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


