Sherd
64-15-463
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-463 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red slipped on interior, orange on exterior to flange. Medium-fine paste with white shell (?). Plain, beveled rim. |
| Height | 6.3 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.