Bannerstone
97-563-1163
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1163 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Half of bannerstone with two drilled repair holes. |
| Length | 6 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Thickness | 4.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1163 - Old Museum Number | 5513 - ANSP Number | 1057 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


