Sherd
64-15-157
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-157 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Orange slip all over. Red paint added on plain rim overlapping onto interior and exterior. Black horizontal stripe interior. 2 black stripes zoning an area of design on exterior-black specks red rectangle outlined in black line, and filled in black rectanguloids. Paste fine. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.