Projectile Point
97-563-7694
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Eastern Pennsylvania | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-7694 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Eastern Pennsylvania | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | Quartz; asymmetric; elongated, irregular, re-worked blade; stem fractured on one side. |
| Length | 4 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-7694 - Old Museum Number | 25050 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


