Point
97-563-2545
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Susquehanna River
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-2545 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Susquehanna River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Chert; Gray, triangular; concave base; smoothed edges; worn; blunt tip. |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-2545 - Old Museum Number | 7038 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


