Flake
97-563-1399
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1399 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies | Rock Retreat |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Reddish-brown. Newark jasper short; roughly square. One edge shows utilization: fracture on one edge. Am. Philos. Soc. Trans. 1881 Plate (5)3, fig.12 |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1399 - Old Museum Number | 5767 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


