Tool
97-563-9681
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-9681 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Shale |
| Technique | Chipped |
| Description | Chisel-like tool. Incisions ("tally marks") along one edge. |
| Length | 11.1 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-9681 - Old Museum Number | 1141 - Field No SF | 27097 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


