Sherd
49-20-1
From: North America | United States of America | New Jersey | Salem County | Pennsville | Delaware River
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-20-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Salem County | Pennsville | Delaware River |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | River Bank 1-1/2 mi north of Pennsville |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Small rim sherd: coarse brownish ware; decorated with irregular rows of fingernail impressions [?]. 2 pieces mended together. Found on bank of river 1-1/2 miles north of Pennsville |
| Length | 7 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of J. P. Foley, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


