Burial Urn
32-18-1.1
From: Nicaragua | Lake Nicaragua
Curatorial Section: American
| Object Number | 32-18-1.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nicaragua | Lake Nicaragua |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Brown ware. Slipper form. Mouth round with everted lip, somewhat pointed in direction of the long axis. Lip polished. See 32-18-1.2: Maxilla and other parts of skeleton within. |
| Height | 30.5 cm |
| Length | 50.8 cm |
| Width | 24.1 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Walter M. James, 1932 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.