Projectile Point
97-563-957
From: North America | United States of America | New Jersey
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-957 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Description | Pale yellow and pink. Medial ridge on both faces. Parallel-edged stem. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-957 - Old Museum Number | 5301 - ANSP Number | 1105 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


