Net Weight
49-2-41
From: North America | United States of America | New York | Long Island (NY) | Nassau County (New York) | Merrick
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-2-41 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Long Island (NY) | Nassau County (New York) | Merrick |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Locus | From two Camp Sites on old Cammann property. |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Technique | Chipped |
| Description | Silstone or slate. Roughly oval outine. Notch on either side above middle. Large notch at one end. Reported by Dr. Cammann to be a hoe. |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Outside Diameter | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Schuyler V. R. Cammann, 1948 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


