Ceremonial Axe Blade
CG920602-8435
From: New Caledonia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG920602-8435 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Greenstone |
| Description | Oval, light green jadeite, with two conical holes drilled at bottom. |
| Height | 14 cm |
| Width | 15.5 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
