Scraper
97-563-10073
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10073 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Chipped |
| Description | Yellow, dendritic; steep retouch on side of broad, fractured, flake. |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10073 - Old Museum Number | 27495 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


