| Object Number | 29-77-453 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Hawikuh Black-on-White Ware bowl, curved sides, rounded bottom. Exterior undecorated, interior decorated with wide line triangle elements. Cracks on all sides. |
| Height | 8.89 cm |
| Width | 19.68 cm |
| Outside Diameter | 19.68 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

