Projectile Point
97-563-10222
From: North America | United States of America | Pennsylvania
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10222 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Chipped |
| Description | Triangular blade; shouldered; stem expanding at corners; concave base. |
| Length | 3.9 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10222 - Old Museum Number | 27646 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


