Pitcher
29-78-230
From: Northeast Arizona | Little Colorado Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-78-230 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Northeast Arizona | Little Colorado Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Upper Gila - Upper Salt Area. Tularosa Black/White ware. Design: Mimbres type of hatching. Upper Salt area shows string mimbres influence |
| Height | 18 cm |
| Width | 13 cm |
| Outside Diameter | 9 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

