Bowl
29-77-439
From: Northeast Arizona | Little Colorado Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-77-439 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Prehistoric Pueblo |
| Provenience | Northeast Arizona | Little Colorado Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Sholow Black/Red; Rim Fragment |
| Height | 12.07 cm |
| Width | 25.4 cm |
| Outside Diameter | 26.67 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
| Other Number | 1007 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

