Potter's Stone
97-564-106
From: New Mexico | Laguna Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-106 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | New Mexico | Laguna Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | "Pot shaping and smoothing stone." Crimson-colored polished pebble. Irregular in shape, one flat surface. |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-106 - Old Museum Number | 16941 - ANSP Number | I 350 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

