Rice Pot
CG911206-8323A
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | CG911206-8323A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apayao |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Round, reddish clay pot. Rice pot used for individual in cooking or for serving soup" [Metcalf tag] |
| Height | 9 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Other Number | 123 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
