Tool
97-563-5737
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5737 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Locust Grove |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Shale (uncertain) |
| Description | Natural stone; shale?; parts of some edges show wear; perhaps utilized. |
| Length | 11.6 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5737 - Old Museum Number | 14111 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


