Quartz
97-563-10748
From: North America | United States of America | New Jersey | Atlantic County | Hammonton | Inskip
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10748 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Atlantic County | Hammonton | Inskip |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Technique | Chipped |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10748 - Old Museum Number | 28820 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


