Bowl
61-34-259
From: United States of America | New Mexico | Laguna (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 61-34-259 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Laguna |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Laguna (uncertain) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Polychrome; floral design |
| Height | 15 cm |
| Width | 19 cm |
| Outside Diameter | 17.7 cm |
| Credit Line | Gift of Haverford College, 1961 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

