Bowl
61-34-258
From: United States of America | New Mexico | Laguna (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 61-34-258 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Laguna (uncertain) |
| Provenience | United States of America | New Mexico | Laguna (uncertain) |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Red-on-White Ware bowl, curved sides, rounded base. Exterior decorated with flower elements and solid dot lines, interior smudged. |
| Width | 12 cm |
| Depth | 5.3 cm |
| Outside Diameter | 11.8 cm |
| Credit Line | Gift of Haverford College, 1961 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

