Tablet
CBS15034
Curatorial Section: Babylonian
| Object Number | CBS15034 |
| Current Location | Collections Storage |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. (Obverse)5x(Rev)3 lines |
| Height | 5.3 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P269612 - CDLI Number | B15034 - Old Museum Number | CBS 15034 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.