| Object Number | CBS12662 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Temple Library or School |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Proverbs Collection 02. (ETCSL 6.01.02, CDLI Composite: Q000796). 8 lines. |
| Height | 8.2 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 3.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P267294 - CDLI Number | B12662 - Old Museum Number | CBS 12662 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
