| Object Number | N6551 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Letter from Puzur-numushda to Ibbi-Sin. (ETCSL 3.01.19, CDLI Composite: Q000559). 7 lines. |
| Height | 4.5 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P280311 - CDLI Number | N 6551 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
