| Object Number | N5869 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Ishme-Dagan H. (ETCSL 2.05.04.08, CDLI Composite: Q000458). School; 8 lines. |
| Height | 5 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279879 - CDLI Number | N 5869 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
