| Object Number | N5326B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Lexical text. CDLI Composite: Q000055. |
| Height | 6.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 2.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P231321 - CDLI Number | N 5326B - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




