| Object Number | N4160 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Temple Hymns. (ETCSL 4.80.01, CDLI Composite: Q000750). cf. l.3: d-Nin-tu;. |
| Height | 4.6 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P279026 - CDLI Number | N 4160 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
