| Object Number | N3741 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Proverbs Collection 05. (ETCSL 6.01.05, CDLI Composite: Q000799). 7x5 lines. |
| Height | 6.7 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 3.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278748 - CDLI Number | N 3741 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
