| Object Number | N3610 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Enmerkar and En-suhgir-ana. (ETCSL 1.08.02.04, CDLI Composite: Q000370). 7 lines. |
| Height | 3.6 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278628 - CDLI Number | N 3610 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
