| Object Number | N2948 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Lexical text fragment. See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 5.3 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P278015 - CDLI Number | N 2948 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
