| Object Number | N1632 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Lugalbanda and Anzu. (ETCSL 1.08.02.02, CDLI Composite: Q000368). 9 lines. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P276757 - CDLI Number | N 1632 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
