Stopper
70-9-309A
From: New Mexico | Tesuque Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Number | 70-9-309A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo | Tewa (Culture) |
| Provenience | New Mexico | Tesuque Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden stopper to a rawhide tobacco pouch. |
| Height | 7 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Samuel Pennypacker, 1970 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

