Knife
97-563-6033
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Allegheny County (Pennsylvania) | Pittsburgh | Fort Duquesne
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6033 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Allegheny County (Pennsylvania) | Pittsburgh | Fort Duquesne |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Gray; broad reworked blade with irregular edges; one barb broken; corner-notched; concave, irregular base. |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6033 - Old Museum Number | 14753 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


