Sherd
CG2015-4-1615
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1615 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic body sherd. Two parallel brown stripes with a red stripe in the center on the exterior surface. Interior of the sherd is covered in a black resinous substance. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 3.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.