Eyebrow
CG2015-4-539
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-539 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience inlaid eyebrow from a coffin or a mask. |
| Height | 1.09 cm |
| Length | 4.51 cm |
| Depth | 1.04 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.