Eyebrow
CG2015-4-537
From: Egypt | Nubia (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-537 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience eyebrow inlay from a coffin or a mask. |
| Height | 1.08 cm |
| Length | 6.16 cm |
| Depth | 1.23 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.