Amulet
CG2015-4-16
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Wedjat Eye |
| Description | Finely done faience amulet of a wedjat eye, decorated on both sides. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 2.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.