Amulet
CG2013-4-38
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-38 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Wedjat eye |
| Description | Green faience amulet of a wedjat eye with details highlighted clumsily in black. Flat back. Amulet is pierced longitudinally for stringing. |
| Height | 1 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.