Amulet
CG2013-4-37
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Wedjat eye |
| Description | Bright blue openwork amulet of a wedjat eye. Nicely detailed and the decoration is on both sides. The amulet is pierced longitudinally for stringing. |
| Height | 1.7 cm |
| Width | 2 cm |
| Depth | 0.3 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.