Amulet
CG2013-4-27
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Isis and Horus |
| Description | Blue-green faience amulet of Isis and Horus. Crudely done. Details are very schematically rendered. Isis is seated on a block throne. There is a back pillar and a hole for stringing. |
| Height | 3 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Depth | 1.2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.