Amulet
CG2013-4-16
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Ptah Pataikos |
| Description | Small green faience amulet of the god Ptah Pataikos. This god stands with his hands at his sides. The feet are broken away. There is no back pillar. There is a hole for stringing. |
| Height | 1.4 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Depth | 0.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.