Amulet
CG2013-4-4
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2013-4-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Sekhmet? |
| Description | Tiny blue-green faience amulet of a standing leonine goddess, probably Sekhmet. Flat back. Hole for stringing. |
| Height | 1.56 cm |
| Width | 0.69 cm |
| Depth | 0.52 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.