Sherd
64-15-78
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-78 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red-orange slip exterior and interior. Paste fine; oxidized. Everted lip on widely flaring neck with sharp angle of body remaining about 5.2 cm. below rim top. 2 wide shallow grooves on neck interior. |
| Height | 6.4 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.