Sherd
64-15-99
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-99 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base? Acute angled keel 1/2 of which has red slip, 1/2 black slip on exterior. Interior is rough and has trace of red slip. If base, possible hole in it. See 64-15-1 for details about sherd coll. |
| Height | 5.1 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.